ŚWIATOWY DZIEŃ WODY W NASZEJ SZKOLE

22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody w tym roku pod hasłem „Woda dla pokoju”. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.

Temat WODY jak co roku jest nam ogromnie bliski. Uczniowie przygotowali wiele haseł, rekwizytów i plakatów, które wykorzystali do wykonania wystawy na szkolnym korytarzu pt. „Woda to życie!”. W doświadczeniach pokazali stany skupienia wody, jej właściwości i wykorzystanie. Bardzo ciekawe i efektowne eksperymenty z wodą, demonstrowały podstawową wiedzę z nauk ścisłych, tłumacząc zjawiska zachodzące w otaczającym świecie. Założyli hodowlę roślin, dla których woda jest niezbędna. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w szeregu działań wpisujących się w konwencję święta. Odbywały się ciekawe zajęcia edukacyjne, projekcje filmów o tematyce ekologicznej oraz zabawy badawcze.

W audycji radiowej przybliżyli budowę, znaczenie i sposoby na oszczędzanie wody. Wszyscy to wiemy, że woda jest potrzebna wszystkim organizmom żywym: ludziom, zwierzętom, roślinom i bez niej nie ma życia. Niestety zasmuciła nas wiadomość jak woda jest często marnowana, zanieczyszczana i nie szanowana, dlatego postanowiliśmy dowiedzieć się jak musimy dbać o nią, by była czysta, jak racjonalnie z niej korzystać i ją oszczędzać. Te wszystkie najważniejsze zasady przypomnieli w wywiadzie czwartoklasiści, udzielając trafnych odpowiedzi na wiele trudnych pytań - Jak korzystają z wody? Jak ją oszczędzają w życiu codziennym? Wszystkie odpowiedzi były na szóstkę.